Pravo je ukupnost pravnih pravila, načela i instituta kojima se uređuju odnosi u određenoj društvenoj zajednici (pravo u objektivnom smislu). Njima su uređeni životni odnosi među ljudima, ali i odnosi ljudi prema društvenoj zajednici u kojoj žive i čijim pravilima se podvrgavaju.
Pravo u subjektivnom smislu, su prava i obveze koje pojedincu (subjektu prava) daju i nameću propisi objektivnog prava.
Regulacija hrvatskog trgovačkog i građanskog prava počiva na načelu monizma.
Upravno pravo je grana prava koja proučava djelovanje tijela državne uprave i drugih državnih tijela i pravnih osoba s javnim ovlastima.
- Upravno postupovno pravo
Financijsko pravo – uređuje osnove javnih prihoda i rashoda, poreza i proračuna.
Građansko pravo – uređuje građanskopravne odnose.
- Stvarno pravo – skup pravnih pravila kojima se uređuju odnosi među ljudima povodom stvari.
- Obvezno pravo – skup pravnih pravila kojima se uređuju oni društveni odnosi u kojim je jednu stranu (vjerovnika) ovlastila drugu stranu (dužnika) da traži neku činidbu, a druga strana je tu činidbu dužna izvršiti.
- Nasljedno pravo – skup pravnih pravila kojima se za slučaj smrti jedne osobe – ostavitelja, uređuje prijelaz njene imovine (odnosno njezinih subjektivnih prava i obveza) na druge osobe – njezine nasljednike
- Pravo intelektualnog vlasništva (autorsko pravo, pravo industrijskog vlasništva)
Obiteljsko pravo – skup pravnih pravila i načela kojima se uređuju obiteljski odnosi, tj. osobnopravni i imovinskopravni odnosi članova obitelji te članova obitelji prema trećim osobama.
Trgovačko pravo – skup pravnih pravila koja reguliraju subjekte trgovačkog prava (statusno trgovačko pravo ili pravo društava) i pravne poslove trgovačkog prava (ugovorno trgovačko pravo)
Kazneno pravo – Kazneno pravo (u širem smislu) je grana prava koja se odnosi na državnu vlast kažnjavanja (jus puniendi), a u širem smislu obuhvaća:
- materijalno kazneno pravo
- kazneno procesno pravo
- izvršno kazneno pravo
Radno pravo je skup pravnih pravila kojim se uređuje sklapanje i prestanak radnih odnosa, prava i obveze subjekata u radnom odnosu, te ostala važna pitanja i modaliteti u radnom odnosu i u vezi s njim.
- socijalno pravo
Pomorsko pravo, Zračno pravo, Prometno pravo
Međunarodno pravo – uređuje odnose između subjekata međunarodnog prava: država, međunarodnih organizacija i pojedinaca (iako ne priznaju svi teoretičari pojedinca za subjekta ovog pravnog poretka)
- Diplomatsko pravo
- Konzularno pravo
- Pravo međunarodnih ugovora
- Svemirsko pravo
Međunarodno privatno pravo – sadrži pravila i načela za rješavanje privatnopravnih situacija s međunarodnim obilježjima.
Građansko procesno pravo – uređuje postupanje sudova i drugih tijela, te prava i obveze stranaka.
- Građansko parnično procesno pravo
- Građansko izvanparnično procesno pravo
Međunarodno građansko procesno pravo
Stečajno pravo
Ovršno pravo